Sâmbătă, 22 Septembrie 2018

P Petrolul

”Lupii Galbeni” și-au aflat adversara din ”16-imile” Cupei României

Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Miercuri, 11 octombrie, la ”Casa Fotbalului”, a fost efectuată tragerea la sorţi a fazei „16”-imilor de finală din cadrul Cupei României, ediţia 2017-2018. 

Cele 32 de echipe calificate în această fază, printre care și FC Petrolul Ploiești, vor fi repartizate în două urne valorice, după cum urmează:


URNA A: echipele care au ajuns în optimile Cupei României din sezonul precedent:
Viitorul Constanţa, FCSB, Astra Giurgiu, CS „U” Craiova, CFR 1907 Cluj, Dinamo Bucureşti, Gaz Metan Mediaş, FC Voluntari, CSM Politehnica Iaşi, ACS Poli Timişoara, ASA Tg. Mureş, CS Mioveni, CS Afumaţi, Dacia Unirea Brăila


URNA B: celelalte echipe care s-au calificat în faza şaisprezecimilor de finală:
FC Botoşani, Concordia Chiajna, Juventus Bucureşti, Sepsi Sf. Gheorghe, UTA Arad, Chindia Târgovişte, Academica Clinceni, ASU Poli Timişoara, FC Argeş, Hermannstadt Sibiu, Metaloglobus Bucureşti, Ştiinţa Miroslava, CSM Şcolar Reşiţa, Sănătatea Cluj, Aerostar Bacău, Unirea Slobozia, Universitatea Cluj şi Petrolul Ploieşti.


Conform procedurii, se vor grupa echipele din urna A cu echipele din urna B (14 jocuri), şi, în continuare, cele 4 echipe rămase în urna B între ele (2 jocuri). Pentru jocurile din optimi, sferturi de finală şi semifinale, echipele calificate vor fi repartizate în aceleaşi urne valorice ca şi în cadrul şaisprezecimilor, cu excepția prevederilor art.30, alin.5.1 din ROAF, tragerea la sorţi urmând să se efectueze în mod similar.

Conform criteriilor de împerechere, ”lupii galbeni” se vor duela, într-o singură manșă, pe Arena ”Ilie Oană” cu CS Mioveni.

Iată programul complet al ”16-imilor”

FC Botoşani - CFR Cluj
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - CS U Craiova
ASU Poli Timişoara - ACS Poli Timişoara
FC Argeş - CSM Poli Iaşi
Concordia Chiajna - Astra Giurgiu
Sănătatea Cluj - FCSB
CSM Şcolar Reşiţa - Viitorul Constanţa
Aerostar Bacău - Dinamo
Dacia Unirea Brăila - Juventus Bucureşti
Petrolul Ploieşti - CS Mioveni
AFC Hermannstadt - FC Voluntari
Metaloglobus Bucureşti - Gaz Metan Mediaş
Unirea Slobozia - ASA Târgu Mureş
CS Afumaţi - UTA Arad
Academica Clinceni - Chindia Târgovişte
Universitatea Cluj - Ştiinţa Miroslava

 
 

Jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României vor avea loc marți/miercuri/joi 24/25/26 octombrie cu începere de la ora 14:30, cu excepția jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit de Comitetul de urgență şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.