Luni, 23 Iulie 2018

P Petrolul

Rezultatele din Cupa României, turul I: Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj au marcat cel mai mult

Evaluare utilizator: 4 / 5

Steluță activăSteluță activăSteluță activăSteluță activăSteluță inactivă
 

Cupa României a debutat în forță în noul sezon, cu goluri multe, ambiții mari și meciuri pe caniculă. În această etapă au intrat în competiţie cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene şi 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii a treia.

Astfel, printre echipele care au intrat în primul tur al competiției am regăsit și cluburi cu o istorie bogată, precum Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj. Acestea au câștigat fără probleme, având și un sprijin important în tribune. Echipa lui Octavian Grigore s-a impus fără probleme în fața unei echipe formată în mare parte din puști. Lambru (6, 51), Arnăutu (34, 78), Puchea (44), D. Gheorghe (57), Păun (86), și Ciocâlteu (90) au marcat pentru Petrolul. „Lupii galbeni” au fost însoțiți la București de aproximativ 400 de fani.

La capitolul surprize neplăcute putem menționa eșecul nou-promovatei în liga a III-a Bucovina Rădăuți pe terenul lui Transdor Tudora sau înfrângerea celor de la FC Buzău (continuatoarea Gloriei Buzău) chiar în Crâng.

Iată mai jos rezultatele înregistrate în primul tur al Cupei României, ediția 2047-2018:

ACS Voinţa Cetate (BN) – AS FC Universitatea Cluj (CJ) 0-7.

ACS Regal Sport Club Ferdinand I (B) – Petrolul Ploiești (PH) 1-8

CS Cimentul Bicaz (NT) – AS Viitorul Curiţa (BC) 2-0

AS Voinţa Biled (TM) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM) 6-1

CS Şoimii Lipova (AR) – CS Millenium Giarmata (TM) 6-0

FC Voinţa Lupac (CS) – CS Inter Petrila (HD) 3-2

AS Recolta Dănceu (MH) – Ştiinţa Turceni (GJ) 4-5 (după penaltiuri)

CS Dunărea Calafat (DJ) – AS Milcov (OT) 0-2

AS Gloria Gaz Metan Corneşti (DB) – FC Aninoasa (DB) 2-0

ACS Astra Plosca (TR) – AS Mihai Bravu (GR) 3-2 

Bărăganul Ciulniţa (IL) – FC Agricola Borcea (CL) 4-6

CSO Bragadiru (IF) – ACS Înainte Modelu (CL) 1-6

CS Victoria Ianca (BR) – CSM Focşani 2007 (VN) 1-4

Viitorul Fântânele (CT) – ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. (TL) 7-0

FC Buzău (BZ) – AS Zimbrul Slobozia Conachi (GL) 2-3

Progresul Şomcuta Mare (MM) – CS Rapid Jibou (SJ) 4-2 (după prelungiri)

AS Luceafărul Decebal (SM) – CS Diosig-Bihardiószeg (BH) 0-2

ACS FC Păpăuţi (CV) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR) 4-2

AS Unirea Mirceşti (IS) – CSM Paşcani (IS) 2-1

ACS Transdor Tudora (BT) – CSM Bucovina Rădăuţi (SV) 3-1

FC 2007 Gîrceni (VS) – Sportul Chișcani (BR) 2-1

 AS Spicul Şeica Mare (SB) – ASF Zărneşti (BV) 1-2

AS Colibaşi (AG) – ACS Urban Titu (DB) 1-2

 ACS Şurianu 1945 Sebeş (AB) – Unirea 1924 Alba Iulia (AB) nu se dispută, echipa oaspete merge mai departe

CS Juvenes Târgu Mureş (MS) – AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR) nu se dispută, oaspetii merge mai departe

CS Posada Perişani (VL) – ACS Şirineasa (VL) nu se dispută, oaspetii merg mai departe

 

Programul Cupei României, ediţia 2017/2018

Faza a II-a – 23 august 2017;

Faza a III-a – 13 septembrie 2017;

Faza a IV-a – 4 octombrie 2017;

Faza 16-imilor de finală – 25 octombrie 2017;

Faza optimilor de finală – 29 noiembrie 2017;

Faza sferturilor de finală – 28 februarie 2018;

Faza semifinalelor, manşa tur – 18 aprilie 2018;

Faza semifinalelor, manşa retur – 9 mai 2018;

Finala Cupei României – 17 mai 2018.