I International

Naționala lui Contra, revitalizată pe ”Ilie Oană”

Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Echipa nationala a Romaniei a castigat cu usurinta, scor 3-1, intalnirea disputata joi seara, la Ploiesti, cu reprezentativa Kazahstanului, in Grupa E a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018.

Constantin Budescu, cu o dubla, si Claudiu Keseru au marcat golurile "tricolorilor", in timp ce Baurzhan Turysbek a inscris golul de onoare al oaspetilor.

La debutul lui Cosmin Contra in functia de selectioner al Romaniei, "tricolorii" si-au creat multe ocazii de poarta si au facut chiar spectacol in fata celor peste 10.000 de suporteri prezenti pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti.

Intr-un meci fara miza pentru ambele nationale, ramase fara nicio sansa de calificare la Mondialul rusesc, Romania si Kazahstan au oferit un meci deschis si cu accent pe ofensiva.

Dupa un inceput mai slab, in care oaspetii au avut mai mult posesia, Budescu, absent in mandatul fostul selectioner - Christoph Daum, a luat o actiune pe cont propriu in partea dreapta, a trecut superb de doi adversari si l-a invins pe portarul advers cu un sut din unghi. Era minutul 33.

Dupa numai 4 minute, acelasi Budescu, de departe jucatorul meciului, a patruns printr-un dribling in careul kazahilor, iar Murtazayev n-a putut sa-l opreasca decat prin fault. "Centralul" elvetian a aratat punctul cu var, iar mijlocasul lui FCSB si-a trecut in cont dubla.

Cu aceste doua reusite, Budescu a ajuns la 4 goluri marcate pentru nationala Romaniei in doar 5 selectii!

Dupa pauza, "tricolorii" s-au jucat cu ocaziile si au mai marcat tocmai in minutul 73, cand nou intratul Keseru a primit de la Chipciu si l-a invins pe Pokatilov cu un sut plasat.

Scorul final avea insa sa fie stabilit de oaspeti, prin Turysbek, cu o lovitura de cap din doar cativa metri, in minutul 82.

Pentru reprezentantiva noastra urmeaza acum ultimul meci din aceste preliminarii, duminica, de la ora 19:00, in Danemarca.

România – Kazakhstan 3-1 (2-0)

Stadion: “Ilie Oană” Ploiești.

Spectatori: circa 12000.

Marcatori: Budescu (33, 38, penalti), Keseru (73)/ Turysbek (82)

România: Tătăruşanu – Benzar, Chiricheş (cpt), Grigore, Ganea – Pintilii (70 Hoban), R. Marin – Chipciu, Budescu (81 Ioniță), Grozav – Fl. Andone (66 Keseru). Antrenor: Cosmin Contra.

Kazakhstan: Pokatilov – Beysebekov, Maliy, Akhmetov, Dmitrenko (cpt), Suyumbayev – Tagybergen (66 Turysbek) – Kuat, Darabayev, Nurgaliyev (46 Khizhnichenko) – Murtazayev (58 Schetkin). Antrenor: Aleksandr Borodyuk.

Cartonașe galbene: Pintilii (24), Chipciu (64), Benzar (71)/ Kuat (10), Suyumbayev (53), Darabayev (73), Maliy (80)

Au arbitrat: Sandro Scharer – Stephane De Almeida și Sladan Josipovic (toți din Elveția)

Observatori: Bertrand Layec (Franța) și Vasko Dojcinovski (Macedonia).